Kampania „Biała wstążka” jest największą kampanią skierowaną przeciwko przemocy wobec kobiet. Prowadzona jest w blisko 60 krajach, w tym również w Polsce. Została zainicjowana w 1991 r. przez kanadyjskich mężczyzn, którzy postanowili włączyć się w akcję walki z przemocą wobec kobiet. Na symbol akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności, mówiący o tym, że "my mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej wobec kobiet".Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.
Głównym celem kampanii jest zainicjowanie dyskusji na temat przemocy nie tylko wobec kobiet ale także wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania. Kampania uświadamia aby reagować, gdy widzimy osoby doznające przemocy, bądź stosujące przemoc. Nie należy być obojętnym na to, co dzieje się wokół nas. Ludzie doznają przemocy niezależnie od statusu społecznego, wykształcenia, posiadanych pieniędzy, czy majątku.
Przemoc to intencjonalne działanie lub zaniechanie jednej osoby wobec drugiej, które wykorzystując przewagę sił narusza prawa i dobra osobiste jednostki, powodując cierpienia i szkody.
O przemocy możemy mówić, gdy zostaną spełnione 4 przesłanki:
- jest to intencjonalne działanie lub zaniechanie działania
- jedna osoba ma wyraźną przewagę nad drugą
- działanie lub zaniechanie jednej osoby narusza prawa i dobra osobiste drugiej
- osoba wobec której stosowana jest przemoc, doznaje cierpienia i szkód fizycznych i psychicznych.
Kampania corocznie odbywa się w dniach od 25 listopada do 10 grudnia. Kampanię „Biała wstążka” rozpoczyna Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, natomiast kończy Dzień Praw Człowieka, jest to symboliczne podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną częścią praw człowieka.
Kampania "Białej wstążki" w Gminie Goczałkowice-Zdrój odbywa się corocznie od 2015 roku. Jest organizowana w ramach realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy przez Ośrodek Pomocy Społecznej i Zespół interdyscyplinarny przy współpracy z placówkami oświatowymi i instytucjami działającymi na terenie Gminy. Działania skierowane są głównie w kierunku zwrócenia uwagi na problem przemocy stosowanej nie tylko wobec kobiet ale również wobec wszystkich członków rodziny.
Wydarzenia organizowane w ramach Kampanii "Biała wstążka" w Gminie Goczałkowice-Zdrój na przestrzeni lat:
- listopad 2015 r. - Pierwsza edycja kampanii "Biała wstążka", w ramach której rozdawane były białe wstążki - symbol kampanii, plakaty informujące zarówno o ideach kampanii, jak i o tym gdzie osoby doznające przemocy mogą znaleźć pomoc.
- 25 listopad 2016 r. - Marsz młodzieży gimnazjalnej i uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z opiekunami i członkami Zespołu Interdyscyplinarnego oraz pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej do instytucji na terenie Gminy Goczałkowice-Zdrój. W trakcie marszu rozdawano ulotki i przekazano informacje dotyczące przemocy. Dodatkowo został zorganizowany konkurs plastyczny "Moja rodzina", w którym udział wzięły dzieci i uczniowie placówek oświatowych z terenu Gminy.
- 25 listopad-10 grudnia 2017 r.- Konkurs pisarski pt. "Dom bezpieczną przystanią" organizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej i Szkołę Podstawową Nr 1 w Goczałkowicach-Zdroju w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy skierowany do uczniów klas VI-VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum. Wszyscy autorzy złożonych prac otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w postaci piór i długopisów oraz bilety do kina. Nagrody zostały rozdane w dniu 6 grudnia 2017 r.
- 16 październik 2018 r. - Spotkanie z Anną Marią Wesołowską - sędzią w stanie spoczynku Sądu Okręgowego w Łodzi pod tytułem "Jak uchronić dziecko przed konfliktem z prawem". W ramach szkolenia odbyły się 3 spotkania:z uczniami klas I-III placówek oświatowych z terenu Gminy, uczniami klas IV-VIII oraz ostatnich klas Gimnazjum, a także spotkanie skierowane do całej społeczności Goczałkowic-Zdroju, w którym wzięli udział przedstawiciele władz Gminy, członkowie Zespołu interdyscyplinarnego, przedstawiciele oświaty, pracownicy jednostek samorządowych, policji, kuratorzy sądowi, przedstawiciele stanu duchownego oraz zainteresowani mieszkańcy Goczałkowic. Tematyka spotkania dotyczyła problemów związanych z przestępczością nieletnich, odpowiedzialnością prawną za czyny karalne, w tym posiadanie narkotyków, dopalaczy, cyberprzemocą oraznękaniem i nawiązywaniem relacji dorosłego z dzieckiem poprzez internet celem wykorzystania dziecka. Poruszono również kwestię roli rodzica w procesie wychowania dziecka, procedurę "Niebieskiej Karty".
- 18 listopada 2019 r. - Spotkanie uczniów klas II i IV Szkoły Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach-Zdroju z policjantem Panem Szymonem Czyż, który przypomniał dzieciom ważne zasady dotyczące bezpieczeństwa, właściwego zachowania w różnych sytuacjach życiowych, konsekwencjach niewłaściwych zachowań dzieci i młodzieży. W ramach zajęć uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach zabawowych dotyczących umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami, które mogą wywołać zachowania konfliktowe, agresywne, przemocowe.Wysłuchali także bajki z morałem o krokodylku Riku i małpkach Koko, Kiki i Kaka. Dzieci miały również możliwość zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z policyjną maskotką - pieskiem Sznupek. Uczestnicy spotkania otrzymali smycze i odblaski.
- listopad2020 r. - W związku z trwającą pandemią oraz z wprowadzonym nauczaniem zdalnym nie było możliwości organizacji kampanii wzorem lat poprzednich poprzez zaangażowane działania profilaktyczne na terenie placówek oświatowych. W ramach działań profilaktycznych w miesiącach letnich w placówkach i instytucjach gminnych zostały rozprowadzone plakaty, ulotki informacyjne.
- 22 listopad 2021 r. - Odbyła się wideokonferencja z dr Teresą Jadczak-Szumiło dot. krzywdzenia emocjonalnego małych dzieci, w której wzięli udział przedstawiciele oświaty, pracownicy jednostek samorządowych, kuratorzy sądowi, członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego.Omówiono formy m.in. krzywdzenia dzieci, wskazano również objawy krzywdzenia emocjonalnego dzieci. Prelegentka przedstawiła jak ważna jest praca z rodzicami w celu zrozumienia postępowania dziecka.