SPOTKANIE Z SĘDZIĄ ANNĄ MARIĄ WESOŁOWSKĄ
W dniu 16.10.2018r. na Hali GOSIR Goczałkowice – Zdrój odbyło się spotkanie z Anną Marią Wesołowską – sędzią w stanie spoczynku Sądu Okręgowego w Łodzi. Prowadziła program pokoju przesłuchań dla dzieci - świadków i ofiar przestępstw (Pokój Przyjazny Dziecku - "błękitny pokój", "niebieski pokój"). Łódzka sędzia, współautorka ustawy o świadku koronnym, ekspert od przestępczości zorganizowanej. Była członkiem składów orzekających w procesach łódzkiej „Ośmiornicy” i Gangu Popeliny. 1 października 2009 przeszła w stan spoczynku. Od wielu lat prowadzi liczne spotkania na terenie całej Polski z różnymi grupami społecznymi, których celem jest przekazanie informacji prawnych oraz uświadamianie problematyki zagrożeń.
Organizatorem spotkań był Wójt Gminy Goczałkowice – Zdrój wraz z realizatorami Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy na lata 2016-2020. Odbyły się one pod tytułem „Jak uchronić dziecko przed konfliktem z prawem”.
W ciągu dnia odbyły się trzy spotkania z sędzią Anną Marią Wesołowską. Pierwsza prelekcja miała miejsce o godzinie 10.00, której uczestnikami były dzieci przedszkolne oraz uczniowie klas od I – III placówek oświatowych działających na naszym terenie. Uczestnikami drugiego spotkania, które rozpoczęło się o godzinie 12.00 byli uczniowie klas IV-VIII wraz z uczniami ostatnich klas Gimnazjum. Ostatnie spotkanie rozpoczęło się o godzinie 16.30, które skierowane było do całej społeczności Goczałkowic – Zdroju. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz Gminy Goczałkowice - Zdrój, członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego działającego przy Gminie, przedstawiciele oświaty, pracowników jednostek samorządowych policji, kuratorzy sądowi, przedstawiciele stanu duchownego, oraz zainteresowani mieszkańcy gminy.
Tematyka spotkań dotyczyła problemów związanych z przestępczością nieletnich, odpowiedzialnością prawną za czyny karalne, w tym posiadanie narkotyków, dopalaczy, cyberprzemocą oraz nękaniem i nawiązywaniem relacji dorosłego z dzieckiem poprzez internet celem wykorzystania dziecka. Poruszono również kwestię roli rodzica w procesie wychowania dziecka, procedurę „Niebieskiej Karty”. Pani sędzia uświadomiła również obowiązki rodzicielskie wynikające z przepisów prawa a nakładające na rodziców prawo angażowania swoich pociech w życie rodzinne. Duży nacisk w swojej prelekcji położyła na temat ograniczenia zwłaszcza małym dzieciom korzystania w wolnym czasie z internetu, w związku z jego niekorzystnym i nieodwracalnym wpływem na procesy myślowe i motywacyjne. W trakcie spotkania można było usłyszeć prawdziwe historie z sali rozpraw, w których rozstrzygała Anna Maria Wesołowska. Sędzia starała się uświadomić dzieci i młodzież, że z pozoru błahe przewinienia (podłożenie nogi, drobne kradzieże, ośmieszanie, wyzwiska) mogą stać się powodem konfliktu z prawem. W wielu sytuacjach dzisiejsza młodzież nie jest świadoma, że popełnia przestępstwo. Celem wprowadzenia profilaktyki w placówkach oświatowych Pani sędzia zachęcała do założenia kącików prawnych, skrzynek Korczaka, jak również wskazywała możliwość uczestnictwa młodzieży w profilaktycznych lekcjach wychowawczych organizowanych w sądach oraz udziału w prawdziwych rozprawach sądowych. Zaproponowaną formą pracy z młodzieżą stała się próba tworzenia klas bez wulgaryzmów pod hasłem „Wesołowska – nie bluźnij!”
Konferencja z sędzią Anną Marią Wesołowską z pewnością zainteresowała swoją tematyką wszystkich uczestników spotkań, zarówno tych starszych jak i młodszych czego potwierdzeniem były liczne pytania dla prowadzącej.
Po zakończonym spotkaniu zainteresowane osoby mogły zrobić sobie zdjęcie z sędzią Anną Marią Wesołowską oraz dostać od niej autograf.