Podprogram 2024
Szanowni Państwo,
rozpoczyna się kolejny program wsparcia żywnościowego dla osób potrzebujących: Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus – Podprogram 2024, który jest kontynuacją już historycznego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Goczałkowicach-Zdroju informuje, że przyjmuje zgłoszenia osób chętnych do skorzystania z pomocy w formie paczek żywnościowych.
Program realizowany jest w okresie: grudzień 2024 – wrzesień 2025.
Z powyższej pomocy mogą skorzystać osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej, i których dochód nie przekracza 265% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej tj.:
- 2 056,40 zł netto – dla osoby samotnie gospodarującej
- 1 590,00 zł netto – dla osoby w rodzinie
Osoby, które chcą skorzystać z pomocy żywnościowej w ramach realizacji Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus proszone są o kontakt z pracownikiem socjalnym Ośrodka Pomocy Społecznej w Goczałkowicach-Zdroju osobiście w godzinach pracy placówki, telefonicznie pod numerem telefonu 32 212 70 55 lub mailowo: ops@goczalkowicezdroj.pl
Zestaw na Podprogram 2024 dla jednego odbiorcy końcowego obejmuje artykuły spożywcze w łącznej ilości ok. 39,6 kg1, w tym:
1) Artykuły warzywne i owocowe
- Groszek z marchewką 2 kg,
- Koncentrat pomidorowy 1,12 kg
- Dżem truskawkowy o obniżonej zawartości cukru 1,50 kg,
2) Artykuły skrobiowe
- Makaron jajeczny świderki 3 kg,
- Mąka pszenna 4 kg,
- Kasza jęczmienna 2 kg,
- Płatki owsiane 1,5 kg,
- Herbatniki maślane 0,60 kg
- Kawa zbożowa rozpuszczalna 0,40 kg,
3) Artykuły mleczne
- Mleko UHT 7l.
- Ser podpuszczkowy dojrzewający 1,20 kg
4) Artykuły mięsne
- Szynka wieprzowa mielona 1,50 kg,
- Szynka drobiowa 1,50 kg,
- Pasztet wieprzowy 0,64 kg,
- Szprot w oleju 0,85 kg,
5) Cukier
- Cukier biały 4 kg,
- Miód nektarowy wielokwiatowy 0,80 kg,
6) Tłuszcze
- Olej rzepakowy 4l.
7) Dania gotowe
- Fasolka po bretońsku 2 kg.
Cel programu:
- przeciwdziałanie deprywacji materialnej przez udzielanie pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym oraz zapewnianie środków towarzyszących, wspierających ich włączenie społeczne.
Zadania i działania realizowane w programie:
- Organizacja i koordynacja sieci dystrybucji pomocy żywnościowej składającej się z organizacji partnerskich regionalnych i lokalnych;
- Racjonalne zagospodarowanie artykułów spożywczych otrzymanych z OPR oraz z innych źródeł, na potrzeby udzielania pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym;
- Przekazanie artykułów spożywczych osobom potrzebującym (ubogim, rodzinom wielodzietnym, osobom w kryzysie bezdomności, migrantom – zgodnie z art. 7 Ustawy i pomocy społecznej), zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej przez Ośrodek Pomocy Społecznej
- Prowadzenie działań w ramach środków towarzyszących wśród osób najbardziej potrzebujących, zakwalifikowanych do objęcia pomocą żywnościową, mających na celu włączenie społeczne;
- Przeciwdziałanie marnowaniu żywności poprzez udostępnienie osobom zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej zgodnie z zasadami Programu dodatkowej żywności pochodzącej z darowizn.
Grupa docelowa:
Z pomocy żywnościowej mogą skorzystać osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2024 poz. 1283 z późn. zm.) i których dochód nie przekracza 265% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 2.056,40 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1.590,00 PLN dla osoby w rodzinie.
Pomoc mogą uzyskać osoby najbardziej potrzebujące, które otrzymały skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej.
Przewidziane efekty i rezultaty:
zmniejszenie deprywacji materialnej osób najbardziej potrzebujących oraz ich włączenie społeczne poprzez realizację wspierających środków towarzyszących, takich jak: warsztaty edukacyjne oraz doradztwo indywidualne w zakresie dietetyki, prowadzenia gospodarstwa domowego oraz integracji społecznej.
W ramach FEPŻ 2021-2027 w roku kalendarzowym 2024 i 2025 OPL – Ośrodek Pomocy Społecznej w Goczałkowicach-Zdroju współpracujący ze Śląskim Bankiem Żywności w Chorzowie wspiera osoby potrzebujące z województwa śląskiego, na terenie powiatu pszczyńskiego w gminie Goczałkowice-Zdrój.
Dodatkowo OPL – Ośrodek Pomocy Społecznej w Goczałkowicach-Zdroju wraz z Bankiem Żywności będzie realizował następujące, planowane działania towarzyszące wśród osób potrzebujących, wspierające ich włącznie społeczne, obejmujące m.in. następujące obszary tematyczne:
- Doradztwo indywidualne – wsparcie psychologiczne, bezpieczeństwo finansowe i zarządzanie budżetem domowym, pomoc prawna, profilaktyka zdrowotna, itp.
- Rozwój umiejętności zwiększających samodzielność odbiorców końcowych, np. rozwiązywanie konfliktów w rodzinie, itp.
- Działania integracyjne promujące zaangażowanie odbiorców końcowych w ramach społeczności lokalnych (np. wolontariat),
- Działania propagujące zasady horyzontalne wdrażania Funduszy Europejskich, wymienione w pkt B.I.6 wytycznych IZ, z wyjątkiem działań finansowanych ze źródeł zewnętrznych w ramach statutowej działalności organizacji.
Więcej informacji o działalności Banków Żywności oraz sposobie realizacji programu na stronie internetowej www.fepz.bankizywnosci.pl oraz w mediach społecznościowych na //www.facebook.com/share/p/nZjnbr1iRpy97xbS/
Zakładany okres realizacji dystrybucji artykułów spożywczych planowany jest od grudnia 2024 do września 2025 r.
Osoby zakwalifikowane zostaną poinformowane indywidualnie o terminie wydawania żywności.
1 Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi IZ wskazane ilości są wartościami maksymalnymi poszczególnych artykułów spożywczych, ostateczne ilości poszczególnych artykułów mogą ulec zmianie.