Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzony jest w Polsce corocznie 23 lutego. Dzień ten przypomina o znaczeniu zdrowia psychicznego i potrzebie lepszego wsparcia dla osób zmagających się z depresją. Celem ustanowienia dnia było upowszechnienie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych. Obecnie depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną.
Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na wiek, płeć, status społeczny. Często rozwija się latami, powoli odbiera radość życia. Zwykle u pacjenta występuje kilka objawów, choć nie wszystkie muszą wystąpić równocześnie. Aby świadczyły o chorobie, muszą utrzymać się co najmniej dwa tygodnie. Choroba charakteryzuje się długotrwałym smutkiem, brakiem energii, niechęcią do czynności które dotąd sprawiały przyjemność. Dodatkowo mogą występować problemy ze snem, trudności z koncentracją, niepokój, poczucie winy, utrata poczucia własnej wartości. W przebiegu choroby mogą pojawić się także myśli samobójcze.
Depresja charakteryzuje się również objawami somatycznym, fizycznymi. Chory może mieć problem aby wstać z łóżka, pójść do pracy lub sklepu. Osoba chora na depresję najczęściej chce zostać sama ze sobą, często zaniedbuje codzienne obowiązki i higienę osobistą.
Zdarza się, że depresja w dalszym ciągu jest uważana za fanaberię, jest stygmatyzowana. Jest to bardzo krzywdzący osąd, który powoduje, że osoby cierpiące na depresję wstydzą się szukać pomocy. Depresję można i powinno się leczyć. Ważne aby o depresji i jej symptomach wiedziało jak najszersze grono ludzi aby móc reagować i wspomóc osoby chore. Depresję leczy się farmakologicznie lekami przeciwdepresyjnymi i psychoterapią. Czas leczenia dla każdego jest indywidualny. To nie wstyd zwrócić się o pomoc do lekarza.
Przyczyny depresji
- endogenne – genetyczne, metaboliczne,
- egzogenne – związane z obciążeniem chorobami somatycznymi, przyjmowanymi z ich powodu lekami działającymi depresjogennie, z uzależnieniem od leków uspokajających i nasennych, alkoholu i narkotyków,
- psychogenne – trudne wydarzenia życiowe, straty i zmiany.
Skuteczna profilaktyka depresji dotyczy kształtowania świadomości na temat specyfiki tej choroby oraz promocji zdrowia psychicznego. Tak zwana profilaktyka pozytywna dąży do tego, by zagrożone grupy stały się bardziej odporne, wzmacnia czynniki oraz procesy, które sprzyjają zdrowiu. Dlatego wśród rekomendowanych zachowań wymienia się te, które mieszczą się w stwierdzeniu: Prowadzenie zdrowego i higienicznego stylu życia.
Osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Goczałkowicach-Zdroju. Aby umówić się na spotkanie z psychologiem należy skontaktować się z tutejszym Ośrodkiem pod numerem telefonu 32 212 70 55 od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 15:00, we wtorek w godz. 7:00 – 17:00.
Dodatkowo istnieje wiele telefonów wsparcia m.in.:
- Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji 22 594 91 00 (czynny w środy i czwartki w godzinach 17:00 -19:00)